info@toptrika.cz

NONSTOP Osobní odběr: Čerpací stanice KM-Prona

Průmyslová 12, Praha 10 Hostivař, 102 00, mapa

Objednat potisk

Jaká technologie potisku textilu se hodí pro vaši grafiku?

V současné době existuje velké množství metod potisku textilu. V tomto článku se budeme však zabývat jen těmi nejběžněji používanými. Jejich podrobnější popis a srovnání výhod a nevýhod najdete v článku Srovnání technologií potisku textilu, aneb jak vybrat tu správnou

Nyní se podíváme, jaké mají výhody a omezení z hlediska grafiky.

Sítotisk

U sítotisku se pracuje výhradně s vektorovou grafikou. Na základě grafiky jsou vytvářena síta, skrze které je fyzicky protlačována barva na textil. Grafické podklady tedy musíte připravit v křivkách, přičemž jste omezeni obvykle na 12 barev v obrázku. Výhodou jsou výrazné a syté barvy na textilu, které si určujete dle známého vzorníku PANTONE. Při sítotisku je však velmi problematické dosáhnout barevných přechodů, stínů a jiných efektů. Většina sítotiskových tiskáren trvá na kvalitně dodaných tiskových podkladech. Máte-li v grafice více barev, budete muset provést, případně tiskárně připlatit za grafickou separaci barev.


Potisk provedený technologií sítotisku ze 3 barev.

Fólie

Též lidově zvaná nažehlovačka je za pomocí tepla a tlaku fixována na textil.

Fólie flex

Opět se zde pracuje s vektorovými podklady. Metoda je vhodná zejména pro jednobarevné nápisy či jednoduché obrázky. Do jednobarevné folie vyřeže plotter váš nápis či grafiku, nežádoucí části fólie se odstraní a finální grafika se pomocí termolisu nažehlí na textil. Fólie je velmi dobře viditelná, neprosvítá skrze ní textil a má mnoho barevných variací jako třeba zlatá, stříbrná, reflexní či dokonce textura.


Lidově zvaná nažehlovačka, která je vyřezána z folie a v lisu nažehlena na tričko.

Transferová fólie

Jedná se o potisk fólie formátu A4 či A3 laserovou tiskárnou. Na tuto fólii lze tisknout plnobarevné obrázky, fotografie apod. Fólie se pak ručně či za pomocí plotteru obřízne do patřičného tvaru a nažehlí na textil. Z hlediska grafiky je zde velkou nevýhodou omezenost ve tvaru obrázku. Nelze provádět přechody do ztracena, stíny a prolínat obrázek s barvou daného textilu. Tyto fólie bývají nejčastěji ponechávány a nažehlovány v obdelníkových tvarech.


Na transferovou folií lze natisknout vše. Má však jednoduchý obvykle obdelníkový tvar a při praní občas praská.

Přímý digitální potisk

Přímý digitální potisk je z hlediska grafiky nejflexibilnější, ale i tak má svá určitá omezení. Jak z názvu vyplývá, tiskne se inkoustovými barvami CMYK přímo na textil. Vše co zvládne vaše kancelářská tiskárna natisknout na papír, to dokáže digitální potisk na textil. Není tedy nijak omezen na počet barev, barevné přechody a různé efekty, a umí tisknout i fotografie. Neumí však velmi výrazné a reflexní barvy. Tiskárna je vybavena i tonerem pro bílou barvu a hravě si poradí s tiskem na tmavý textil. V tvaru daného obrázku nemá vůbec žádná omezení. Nevýhodou je, že některé zářivější barvy textilu mohou výjimečně lehce prosvítat skrze inkoustové barvy.


Digitální potisk si poradí se všemi barvami, tvary a i přechody barvy do ztracena.

Více informací o technologiích potisku a jejich uplatnění na různé druhy textilu se dozvíte v článku Srovnání technologií potisku textilu, aneb jak vybrat tu správnou

Chcete spolehlivý potisk? PŘEJÍT DO E-SHOPU