info@toptrika.cz

NONSTOP Osobní odběr: Čerpací stanice KM-Prona

Průmyslová 12, Praha 10 Hostivař, 102 00, mapa

Objednat potisk

Srovnání technologií potisku textilu, aneb jak vybrat tu správnou

Technologií potisku textilu je mnoho. Pro zjednodušení uvedeme pouze ty nejběžnější z nich, a vysvětlíme si jejich výhody a nevýhody.

Srovnání technologií potisku

Obvyklá doba výroby Barevnost grafiky Možnosti potisku Minimální počet potištěných ks Trvanlivost potisku Vizuální dojem Cena
Přímý digitální potisk 1-5 dní (lze i na počkání) Plnobarevná Neomezené (lze tisknout barevné přechody a stíny) od 1 ks Velmi dobrá Vynikající Vyšší
Sítotisk 1-2 týdny Obvykle max. 12 barev Omezené na barevnost a barevné přechody obvykle od 30 ks Vynikající Velmi dobrý Při velkém odběru nízká
Fólie flex 1-3 dny (lze i na počkání) Jednobarevná Omezené na barevnost a barevné přechody od 1 ks Dobrá Dobrý Střední
Transferová folie 1-3 dny (lze i na počkání) Plnobarevná Omezené na tvar obrázku od 1 ks Horší Podprůměrný Střední
Tabulka srovnání výhod a nevýhod technologií potisku textilu

Přímý digitální potisk

Vše co zvládne vaše kancelářská tiskárna natisknout na papír, to dokáže digitální potisk na textil. Jedná se o velký stroj, do kterého se vsune tričko, na které se přímo tiskne inkoustovými barvami. Inkoust se následně zasuší.
Tento potisk není nijak omezen na počet barev, barevné přechody a různé efekty, a umí tisknout i fotografie. Neumí však velmi výrazné a reflexní barvy. Digitální potisk je velmi rychlý a lze jím tisknout od 1 ks. Můžete si tak třeba nechat natisknout trička s fotografií vašeho týmu, kdy každý z nich bude mít na tričku svoje vlastní jméno. Jako jediná technologie ze všech zmíněných dokáže natisknout na bílý textil obrázek tak, že jej hmatem vůbec necítíte.


Digitální potisk si poradí se všemi barvami, tvary a i přechody barvy do ztracena.

Sítotisk

Nejrozšířenější metodou potisku textilu je sítotisk. Zjednodušeně řečeno se jedná o vytvoření síta na základě grafiky, skrze které je potom protlačována barva na textil. Pro každou barvu v potisku je potřeba vytvořit samostatné síto. Jelikož proces vytvoření síta je časově náročný a nákladný, vyplatí se sítotisk pro větší množství kusů (minimálně desítky či stovky). Čím více triček si necháte potisknout, tím vás sítotisk vyjde levněji. Téměř všechny tiskárny požadují přesné a bezchybné grafické podklady v křivkách. Barvy potisku jsou syté a velmi trvanlivé.


Potisk provedený technologií sítotisku ze 3 barev.

Fólie

Nejběžněji používaná metoda v obchodech, kde dělají potisk na počkání. Lidově se jí říká také nažehlovačka je za pomocí tepla a tlaku fixována na textil.

Fólie flex

Jedná se o jednobarevnou folii připomínající gumu, ze které je pomocí plotteru vyřezán nápis nebo tvar (například logo). Fólie je výrazná a dobře vypadá. Její barva je sytá a můžete díky ní dělat i zářivé, reflexní, zlaté, či texturové tvary a nápisy. Avšak po několikátém praní začíná obvykle praskat nebo se zvrásňovat. Nelze s ní vytvářet vícebarevné obrázky.


Lidově zvaná nažehlovačka, která je vyřezána z folie a v lisu nažehlena na tričko.

Transferová fólie

Jedná se o potisk fólie formátu A4 či A3 laserovou tiskárnou. Na tuto fólii lze tisknout plnobarevné obrázky jako například i fotografie. Tato fólie se pak ručně či za pomocí plotteru obřízne do patřičného tvaru a pomocí termolisu nažehlí na textil. Je to jednoduchý způsob, jak si natisknout na tričko téměř cokoliv. Ovšem již po prvním praní může začít fólie praskat a po několika měsících obrázek vybledne. Folie fixuje látku na které je nažehlena a tričko tak kvůli ní ztrácí pružnost.


Na transferovou folií lze natisknout vše. Má však jednoduchý obvykle obdelníkový tvar a při praní občas praská.

Pokud vás zajímá, jaké obrázky dokážou jednotlivé technologie natisknout, podívejte se na článek Jaká technologie potisku textilu se hodí pro vaši grafiku?

Chcete spolehlivý potisk? PŘEJÍT DO E-SHOPU